Видео: Уловил 200 години стара риба на Аљаска


Американецот Хенри Либмен на Аљаска уловил риба стара 200 години, а со тоа предизвика гнев кај многу активисти за заштита на животните.

Либмен рибата со необичен изглед, ја фатил на отворено море во заливот Ситка.

Riba matora_1373055072_670x0– Веднаш видов дека е многу голема, но сфатив дека тоа е нов рекорд, дури кога го разгледав прирачникот што го имаме на бродот-изјави тој.

Рибата е тешка околу 20 килограми, а долга еден метар, е испратена на анализа во Министерството за лов и риболов на Аљаска.

По првите анализи експертите утврдиле дека истата е стара најмалку два века, што е нов рекорд.

Според пишувањата на медиумите илјадници активисти за заштита на животните протестирале поради убивање на ваков примерок.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1