Народни верувања – денес извадете ги децата на дожд


Верниците денеска го слават светецот Сисое, верниците овој светец го почитуваат бидејќи е заштитник на децата.

Многу мајки постат седум дена пред овој празник за да се причестат, а се верува дека децата така ќе бидат здрави и дека цел живот ќе ги прати среќа.dozd sonce vinozito

Ако на светиот Сисое паѓа дожд, треба да ги пуштите децата да истрчат надвор и добро да се намократ.

Во некои краишта се верувало дека таа вода светецот ја испраќа од небото за нив и дека така најдобро и најздраво ќе пораснат.

Исто така на овој свет ден треба да запалите свеќа според народните верувања тоа се прави за да ви „тргне во животот“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1