Навивачи на Шкендија навредуваа се Македонско – го погодија голманот на Вардар со камен во глава


Навивачите на Шкендија, популарните „балисти“ не штедеа зборови ниту глас и во текот на целиот меч го навредуваа не само Вардар, туку и Македонците, македонските девојчиња, каурите… а постојано пееја песни и за Илирида. Се извикуваше „македонско девојче к***а голема, каурски п***и, го е**м Вардар, ги е**м „комитите“ и тоа само од она што можеше да се разбере на македонски јазик, додека поголемиот дел од репертоарот беше на албански, пренесува ЗаСе.мк.

Првиот дуел од 1/8 финалната рунда од Купот на Македонија заврши со минимален триумф на Шкендија од 2:1, но домашните навивачки, популарните “Балисти” со камења го гаѓаа и го погодија голманот на Вардар, Игор Павловиќ.balistite-so-kamen-go-pogodija-golmanot-na-vardar-176605

Тежок инцидент се случи за време на првиот 1/8 финален натпревар од Купот на Македонија, помеѓу екипите на Шкендија и Вардар.

Дуелот во Тетово заврши со минимален триумф на домаќинот од 2:1, но домашните навивачки, популарните “Балисти” со камења го гаѓаа и го погодија голманот на Вардар, Игор Павловиќ.

Целиот натпревар поминал во тензична атмосфера, а имало и навредливи слогани.
Сега на ред е Дисциплинската комисија при Фудбалската федерација на Македонија која мора најпосле да најде решение за недоличното однесување на навивачките групи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1