Навивачите на Реал упатија политичка порака: Косово е Србија!


На финалниот натпревар во Кралскиот Куп кој се одигра на Бернабеу помеѓу екипите на Реал Мадрид и Атлетикo Мадрид, на трибината кадешто се сместени навивачите на Кралскиот клуб, осамна транспарент на кој стоеше: Kosovo es Serbıa.

Шпанија е една од ретките земји во Европа кои ја немаат признаено независноста на Косово, а доколку на тоа се додаде и податокот дека навивачите на Реал се познати по своите десно ориентирани политички ставови воопшто не треба да чуди ваквиот потег на навивачите од јужната трибина на Бернабеу.

navicaci kosovo

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1