Навивачите на Шкендија демолираа низ Тетово и скандираа “УЧК, УЧК” (ВИДЕО)


Обид за предизвикување на меѓуетнички конфликт се случи попладнево во Тетово, откако навивачката група „Балисти“ со шишиња и камења фрлаа кон кафуле полно со гости.

Како што пишуба Инфомакс, „Балистите“ се движеле по еден од тетовските булевари во правец на градскиот стадион во Тетово кога почнале со фрлањето на предмети, камења и шишиња кон кафулето кое е етикетирано како македонско кафуле во градот.

Додека се движеле скандирале „УЧК, УЧК“.каурски пи*чки, уби, уби уби каура и други навредливи слогани. Се разбира, не беше заборавено и „македонското девојче“.


Како што информираат лица присутни на немилиот настан, полицијата не се обидела да ги спречи, наместо тоа ги притиснале присутните во кафулето внатре.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1