Не можете да доживеете оргазам? Ова е причината


Неможноста да се постигне врвот на сексуалното уживање, односно стручно кажано аноргазмија, е редовен проблем  кај младите девојки кои држат драстични диети, или пак кај жените во менопауза.

bad-sexВо двата случаи, главен виновник за недостатокот на огразми е хроничниот недостаток на естроген, сексуален хормон кој придонесува до достигнување на „оргазмичните платформи“, онаа состојба на интензивна возбуда која останува на високо ниво за време на целиот чин.

Најчесто кај младите жени таа се манифестира со аменореја (нередовен менструален циклус), додека кај жените во менопауза преку сувост на вагината.ж

Како да го решите овој проблем?

Два или три пати неделно (за ова ќе одлучите во консултација со вашиот гинеколог), користете естрадиол, кој ќе го внесувате во долниот дел од вагината. Лекарот исто така можно е и да ви препише гел, вагинална крема или вагиналети на база на естриол. Вагиналната лубрификација ќе се подобри веднаш, уште по првото нанесување. Но запомнете, сето ова можете да го направите само по претходна консултација со доктор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1