Не претерувајте со витамини – некои влијаат на плодноста


 

Доколку се внесуваат големи количини на антиоксиданси, како витамините А, Ц и Е, може да се наруши овулацијата и плодноста кај жените.

“Антиоксидансите се најмногу користени од жените бидејќи ја чуваат виткоста на кожата и ја чуваат убавината, но треба да знаат дека ризикуваат да ја загрозат својата плодност,, вели Нава Декел, професорка по биологија од израелскиот институт за наука.

Според истражување спроведено во Израел жените кои внесуваат големи количини од овие витамини имаат помала овулација. Тестирањето кај животните во чији јајници биле вбризгувани два антиоксиданса, покажале дека имаат далеку помала овулација од женките без антиоксиданси.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1