Неколку правила за да бидете смирени на работа!?!


Речиси и не постои работа во денешно време што не е стресна. Како да се избориме со овој факт и да ги преживееме напорните работни денови?

Постојат многу работи кои можете да ги направите за свое добро и да се чувтвувате одлично на работното место. Потребно е да се опуштите на сите нивоа – ментално, вербално, психички, и многу работи ќе дојдат на свое место.

Можете да останете смирени и опуштени ако ги следите следниве правила:

Не се обидувајте да запаметите се’ што треба да направите, запишувајте ги обврските;

На секој половина час правете пауза од 5 минути:

Не озборувајте со колегите;

Фокусирајте се на она што го работите;

Слушајте смирувачка музика;

Пред да си заминете од работа, исчистете ја работната маса, за утредента се’ да почне како што треба.

Сепак, најбитно од  се’ е да се сконцентрирате на решавање на работните, а не на домашните и љубовните проблеми, затоа што ако мислите на едно а работите друго, си создавате притисок и правите грешки.

Share Button

Tags: ,

Ивана Терзиевска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1