Tag Archives: rabota

Сакате на печалба на брод? Еве кои се платите и како се аплицира

Работа на прекуокеанските бродови, се почеста дестинација за печалба на македонците. Се бараат собарици, конобари, чистачки, вработени во бар, продавачки во продавници за подароци, фотографи, итн. На интернет ги пронајдовме следните податоци за овој вид печалба преку компанија во Македонија. Oва не е единствената компанија – само во Скопје има неколку кои посредуваат, а според […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој прв добива отказ за време на криза?

 Иако можеби ви изгледа лудо, но први кои ќе добијат отказ за време на криза се оние најпаметните и највредните.

______________________________________________________________________________________________________

Дубаи рај за печалба – Плата 10.000 €, има и за возач и за чистачка – По работа, голф и забави

Мажите често се морнари или работат во нафтената индустрија, а жените имаат тенденција да доаѓаат со нивните сопрузи. Ако дојдат сами, повеќето се вработени како стјуардеси во авиокомпанијата Емирати.

______________________________________________________________________________________________________

ЗА СИТЕ ВРАБОТЕНИ: ОВОЈ ТЕКСТ ПРЕПРАТЕТЕ ИМ ГО НА ВАШИТЕ ШЕФОВИ

Доколку шефовите и директорите сакаат навистина да ги мотивираат вработените еве што треба да направат. Се вршело истражување и ова се работите кои секој вработен би го направиле лојален – а зголемувањето на платата е последно на списокот.

______________________________________________________________________________________________________

Ноќната смена „ви нуди“ инфаркт, мозочен удар и рак на дојка!?!

Веќе е познато дека работата во смени е голем фактор за зголемен крвен притисок, васкуларни заболувања и мозочен удар, но не беше утврдено како секојдневното менување на работното време , а посебно ноќната смена, влијае на здравјето на кардиоваскуларниот состав.

______________________________________________________________________________________________________

За плата од 4000евра во Европа, мора да знаете колку проценти деца, пијат млеко

Преведувачи, секретари  вработени во општа администрација од Хрватска кои сакаат да работат во Брисел и Луксембург мора да одговорат на низа смешни и небулозни прашања ако сакаат да заработат од 2.300 до 4.400 евра месечно.

______________________________________________________________________________________________________

Даваат плата 1000 евра, а неможат да најдат работници

Компаниите Гринер Пакиџинг и Магна Интернешанал нудат плата од 1000 евра за работа во Војводина во општината Оџаци, но досега никој не се јавил да биде менаџер.

______________________________________________________________________________________________________

Пари за пензии има, работа нема!

Еден од врвните приоритет на владата е редовната исплата на пензиите, изјави министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски. Тој тврди дека пензии имало, има и ќе има.

______________________________________________________________________________________________________

Поради вишокот килограми и мислите стануваат побавни!

Дебелите луѓе со висок крвен притисок постигнале послаби резултати на ментални тестови, а мозокот им стареел побрзо во споредба со испитаниците кои имале нормална тежина.

______________________________________________________________________________________________________

Има само шест години и работа од соништата

Не е важно колку години имате. Важно е да имате одлични идеи и да бидете амбициозни. Звучи необично, но на еден шестгодишник му се исполни желбата да работи .

______________________________________________________________________________________________________

Понеделник на сите ни паѓа тешко, особено ако шефот е строг или некомпетентен

На повеќето вработени, понеделник им “паѓа“ прилично тешко, пособно ако шефот е лош или строг. Уште потешко им паѓа на оние на кои шефот им е некомпетентен. А, ги има и такви.

______________________________________________________________________________________________________

Оглас за работа во Македонија – се бараат девојки, но ИСПРАТЕТЕ ТОПЛЕС ФОТО ?!?!?! што ли ќе работат овие девојки???

Нов македонски интернет портал за дружење за возрасни, како и содржина за возрасни, бара да ангажира девојки од 18 до 40 години,без предрасуди,со слободен стил на размислување, без табуа. ?!?!?!

______________________________________________________________________________________________________

Студент преку оглас бара работа kако порно глумец

Б.К. (25) од Осјека дал крајно несекојдневен оглас. Имено единствена желба на овој млад човек му била да стане порно глумец.

______________________________________________________________________________________________________

Шпанија ќе ги замрзне работните места кои ги ослободија пензионираните

Шпанската влада ќе ги замрзне работните места, ослободени од пензионираните кои работеле во јавниот сектор, објавија локалните весници.

______________________________________________________________________________________________________

Домари, ѓубреџии, адвокати, слаткари…. Знаете ли што работат олимпијците?

По тренинзите тие се адвокати, професори, пожарникари, сметководители, домари, ѓубреџии, слаткари и што уште не.

______________________________________________________________________________________________________

Ставила фотографија од Николас Кејџ во CV и добила две понуди за работа!

Што ќе се случи ако на вашата работна биографија и во мотивациското писмо ставите смешна фотографија од позната личност? Ова на своја кожа го почувствувала 20-годишна Ванеса Хојда од Канада.

______________________________________________________________________________________________________

Неколку правила за да бидете смирени на работа!?!

Речиси и не постои работа во денешно време што не е стресна. Како да се избориме со овој факт и да ги преживееме напорните работни денови?

______________________________________________________________________________________________________

Давам отказ – одам да просам – поголема дневница има

еј дечки фала што ме пуштивте на море, супер сте вие екипа ама давам отказ – повеќе заработив со просење отколку што вие ме плаќате. Ако сакате придружете ми се оставете го новинарското перо и дојдете со мене на ривиера.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1