„Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам“ – новинарка се спасила бидејќи е жена


Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ рекла дека еден од напаѓачите ѝ го поштедил животот само затоа што е жена.

Таа за „Радио Франс интернешнл“ раскажува  дека еден еден од напаѓачите ѝ го вперил оружјето во главата, но не го повлекол чкрапалото.teroristi500

– Нема да те убијам оти си жена, а ние не убиваме жени -ѝ рекол тој.

Кога напаѓачите влетале во редакцијата на весникот и отвориле оган вработените се собирале за дневниот колегиум. Вилсон во тој момент паднала и успела со ползење да стигне до ходникот, но еден од напаѓачите ја пронашол.

Тој наводно ѝ рекол: „Треба да преминеш во ислам, да го читаш Коранот и да носиш хиџаб, а јас ќе ти го поштедам животот“.

Во крвавиот масакр што се случил во средата загинаа 12 лица, вклучувајќи двајца полицајци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1