Нема да верувате: Kои сокови за растварање содржат најмногу шеќер!


Погледнете колку шеќер има во производите кои го сочинуваат нашето секојдневие. Ова истражување е направено врз основа на податоците за шеќер на самиот производ, рачунајќи дека една коцка шеќер има тежина од околу три грама.

1. Multivita

Во пакувањето на “Multivita” соковите од 500 грама, има верувале или не – 420 грама шеќер! Во една чаша од 250 милилитри вода има околу 20 грама сок, а 16 грама шеќер.

multivita-secer

2. Cedevita

Ни “Cedevita” не ја заобиколи шеќерната грозница, па во пакувањето од 1.000 грама има ни помалку ни повеќе 840 грама шеќер. Во една чаша напиток има други околу 17 грама шеќер.

cedevita-secer0

3. Cevitana

Освежувачката “Cevitana” во своето пакување од 500 грама има 430 грама шеќер. Една чаша сок со вкус на лимон има околу 16 грама шеќер.

cevitana-secer

4. Step

“Step” е еден од најпродаваните сокови во регионот во последните дваесетина година Една кесичка сок на растварање од 10 грама, содржи 2,92 грама шеќер, што значи дека во 1.000 грама од овој напиток има 292 грама шеќер.step-secer

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1