Нема да ви се верува: Додека пишуваме на тастатура не дишиме


Експертите велат дека е неверојатно колку луѓето се преокупирани со она што го пишуваат, што кога чукаат на тастатура го задржуваат здивот што пак штети на нивното здравје.

Computer-Typing-300x2251Таквата концентрација и фокус на содржината предизвикуваат прекумерно потење, вртоглавици, забрзано чукање на срцето, немирни нозе и проширени зеници. Во случај, таква личност да мора често да разботи на компјутер, последиците стануваат многу сериозни.

Тогаш се развива хроничен умор, слабо помнење, суво грло, главоболка, раздразливост, депресија и опаѓање на концетрацијата, а како најлоша последица експертите ги наведуваат намалување на либидото и на крај, импотенција.

Исто така, се верува дека токму комбинацијата на недоволна активност поради седење зад компјутер и задржување на здивот за време на работниот ден предизвикува дебелеење и склоност кон дијабетис.

Ваквата состојба е регистрирана кај 80 отсто од луѓето кои работат на компјутер, всушност се работи за навика која се развива со текот на годините.

Курир

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1