Нема кворум во Собранието – одложена седницата за Законот за јазиците


Собранието на денешната пленарна седница не успеа да ги изгласа Законот за јазици и новите уставни судии поради немање кворум.

Во собраниската сала беа присутни 52 пратеници, па со оглед дека се потребни 61 глас За, седницата не се одржа.

Џафери го одложи гласањето за во четврток во 12 часот.

Претходно, ВМРО-ДПМНЕ одлучија да не се вратат во Собранието.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1