Непознат маж се разнесе со експлозив – ранет студент и професор


Непознат маж се разнесе во медицинскиот универзитет во украинскиот град Черновци, пренесоа руските медиуми.

Policijski-uviđajСпоред првични информации, мажот ја активирал експлозивната направа што му била залепена на телото.

Во експлозијата загинал напаѓачот, а еден студент и еден професор биле ранети.

Според полицијата, извршителот е поранешен припадник на граничната војска, кој бил во конфликт со еден од професорите.

На местото на инцидентот е испратена истражна екипа.

Сите лица кои се наоѓале во зградата на медицинскиот универзитет, се евакуирани.

Mia

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1