Неверојатно: Нашле шума под вода (Видео/Фото)


Подземната река што се наоѓа во подводна пештера на полуостровот Јукатан во Мексико всушност претставува тенок слој на хидроген сулфат, кој што ја одвојува слатката и солената вода, па на длабочина до 29 метри, водата е слатка, кога доаѓа до слој од наведеното соединение, а од длабочината од 30 до 60 метри, водата станува солена.

reka2-630x403Пештерата е наречена “Cenote Angelita” и се смета за едно од најубавите места во светот. Всушност, станува збор за река која тече низ вода, колку и тоа да звучи неверојатно!

Подземната река всушност претставува тенок слој на хидроген сулфат, кој што ја одвојува слатката и солената вода.

Така, на длабочина до 29 метри водата е слатка, кога доаѓа до слој од наведеното соединение, а од длабочината од 30 до 60 метри, водата станува солена, а оваа илузија е резултат на феноменот кој се нарекува халоклин.

reka6-630x472Нуркачите можат да нурнат низ реката и да ја видат одоздола, а подводното дрво допринесува за атмосферата во ова место. Гледајќи ги фотографиите, едноставно не може да се поверува дека истите се снимени 30 метри под површината на водата.

Мексико инаку е дом на бројни несекојдневни подводни пештери кои што низ климатските и геолошките промени се создавале во периодот од илјадници години.

Искусните нуркачи на оваа територија имаат можност да видат места кои инаку не можат да се пронајдат никаде на Земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1