Невидливи војници – измислен нов материјал (Фото)


vojnici

Канадска компанија успеала да создаде материјал таканаречен „hyperstealth“ кој што може да го направи оној што го носи или што ќе се покрие со него комплетно.

  „Hyperstealth Biotechnology Corp.“ е компанијата која го направила материјалот и му дала име „квантната невидливост“. Работи на принцип на искривување на светлината.

Гај Крамер, претседател на компанијата „Hyperstealth Biotechnology Corp.“, изјавил дека не му е гајле за мислењата на скептиците и тие што требало да знаат за материјалот веќе го имаат видено а тоа се американската и во канадската војска, како и еден антитерористички одред.

Сите овие имале прилика да го видат и тестираат и потврдија дека материјалот функционира дури и против инфрацрвените бранови и термалната оптика.

Велат дека материјалот е лесен, а и евтин.

vojnik3materijal vojnici

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1