Неврохирургот на Шумахер во Скопје


Иконата во светската неврохирургија, најдобриот познавач на заболувањата на мозокот, професорот Маџид Сами е во Скопје. Професорот е дел од докторскиот тим на повредениот Михаел Шумахер. За него има над 20 илјади успешни операции на мозоците на многу политичари, спортисти. оперирал и познатиот диригент, пишува Канал 5.

samiii1-500-Сум во консултации со тимот за случајот на Шумахер. Но, еве еден пример сега човекот е починат. По операцијата, сите новинари информираа за операцијата на диригентот Херберт Харадај. Вие новинарите сакате да се зборува за операциите на познатите, вели проф.д- р Маџид Сами неврохирург.

Тој и најтешките операции на мозок ги завршува со големи успеси. Од голема благодарност во неговиот роден Иран има монети со негов лик.

Во Скопје на Медицинскиот факултет одржа предавања за неврохирургијата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1