Незапамтено невреме на Халкидики (ФОТО/ВИДЕО)


Според очевидци, ветровите на Халкидики биле толку силни што ги подигале тезгите од улиците.

Помеѓу повредените во една од локалните таврени се нашла и новинарка коа го изнела своето шокантно сведоштво за тоа додека се обидувале да ја спасат жената од Романија и нејзиниот син.

„Воопшто не сфативме што се случува, трчавме и спасувавме кого можеме, а имаше десетита повредени. За жал жената и нејзиниот 8- годишен син не успеавме да ги спасиме“рекла таа.

Таа вели дека ветрот бил толку силен што во таверната слетал цел киоск и тезга, под кои останале заробени жената и детето.

8- годишното дете ветрот го подигнал и го удрил во прозор додека се обидувало да побегне.

Седум лица загинаа, а стотина се повреден в невреме во Грција.

На полуостровот Халкидики е прогласена вонредна состојба.

Српските медиуми објавија дека едно девојче од Србија е повредено, а неофисцијално има уште шест лица од Србија кои се полесно овредени.

Без електрична енергија се Ситонија и Касандра, а сообраќајот се одвива отежнато поради паднати дрва на патот.

Помеѓу погодените летувалишта се Пефкохори, Ханиоти, Неос Мармарас, Калитеа и Никити.

Глетката после страшното невреме е морничава.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1