Независна Македонија во 1933 – ФОТО/ ВИДЕО


Оваа фотографија поставена на фејсбук профилот ,,МАКЕДОНЦИ,, се вели дека датира од 1933 – под неа пишува дека е фотографија од Детроит, САД сликана на 03.09.1933 – пред Тито да дојде на власт.

makedonciФБ страната Македонци заедно со порталите Makedonika и Macedonian Truth е во акција на собирање и архивирање на македонски документи.

Во план е да презентираат стотици фото стории на документи од македонската историја кои ќе ја рефлектираат македонската егзистенција векови наназад низ минатото.

Доколку некој од вас поседува било каков документ, книга, статија, или друг релевантен податок во кој се илустрира македонското битие низ историјата или денес, за истиот да биде процесуиран и промовиран може да го публикувате на овој Фејсбук профил – МАКЕДОНЦИ.

makedonci

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1