Депардје православец – се крстеше со три прста на божиќна литургија (Фото)


Gerard Depardieu

Жерар Депардје познатиот француски глумец пред некој ден и официјално стана Руски државјанин. Кога долета во Москва добредојде му посака лично Путин, а Депардје доби и стан од Русија.

 Тој присуствуваше и на божиќната литургија и неколку пари се прекрстил со три прсти како вистински православец.

Тој сега е во Саранск во Мордовија каде му е понудена и куќа, му дарувале бројни подароци меѓу кои и традиционална носија и неколку пара Валкенки ( дебели чизми).

Gerard Depardieu, Vladimir Putin

Депардје веднаш ја облече носијата и се фотографираше со пасошот и носијата.

Куќата која му ја понуди Путин е на околу 600 км од Москва но ако сака понудено му е и земјиште па самиот да си изгради куќа.

,, Се чуствувам како РУС не само поради пасошот и топлото добредојде кое ми го приредија туку затоа што откако знам за себе руската историја, уметност, култура ја доживував како дел од своето битие,, изјавил Депардје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1