За прв пат снимена џиновска лигња (Видео)


Џиновска лигња од 8 метри за прв пат е снимена. Снимена е од Tsunemi Kubodera на 900 метри длабочина. Снимена е крај местото Chichi.

sipaАкцијата била заедничка на  Националниот музеј на Јапонија и јапонската државна телевизија заедно со телевизијата Дискавери која објави посебен документарец за ова.

На експертите им требале околу 400 часа поминати во подводно пловило за да успеат да го снимат видеото. А откако ја снимиле исчезнала. Истиот автор Tsunemi Kubodera во 2006 исто така ја сними дотогаш најголемата сипа но дури откако таа беше уловена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1