Како изгледал Никола Тесла кога починал – ВИДЕО од погребот


Sahrana-Nikole-TesleНајголемиот научник Никола Тесла кој почина на 7 јануари 1943 во Америка последните денови од својот живот бил сам, најмногу се дружел со гулабите. 

На денешен ден пред 70 години во хотелот „Njuorker„ во САД пронајдено е беживотното тело на Никола Тесла .

Ова е една од последните фотографии од научникот. Слаб изнемоштен – уморен од негативните луѓе кои го кочеле.

Sahrana-Nikola-Tesla220px-Tesla3

На неговиот погреб по негова желба свирела ,, Тамо Далеко,, а неговиот ковчег бил прекриен со Југословенско и Американско знаме

Богослужба е вршена во српската катедрална црква Св Јован Богослов во Менхетн еве го видеото од неговиот погреб.

Не жалам што ми крадеа идеи, но што немаа свои

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1