Никако на овие порно сајтови – ви влегуваат во компјутерот


Разгледувањето на некои од најпопуларните порно сајтови на интернет е се поголем ризик за корисниците, според една нова студија.
pornografija-2Реклами се појавуваат на овие сајтови кои имаат милиони посети дневно, преку кои се инсталира малициозен софтвер на компјутерот на корисникот – штетните датотеки влегуваат без нивно знаење.
Конрад Лонгмор откри дека дека два популарни сајтови -и Xhamster PornHub – претставуваат најголем ризик за корисниците. Како ѓто ова истражување покажува, повеќето корисници на Windows се во ризик, но на криминалците се повеќе им се цел мобилни уреди.Иако ниту еден од порнографските сајтови нема хостиран малициозен софтвер во себе, но малициозните програми се инсталирани во рекламите кои се објавуваат во рамките на нивниот веб-сајт и тоа е она што предизвикува проблеми за корисниците.Страница PornHub има 12,7 отсто на опасни реклами на нивните страници.

Xhamster  – само во последните 90 дена малициозниот софтвер бил симната 1067 пати од 20,986 прегледани страници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1