Низ центарот на Скопје се апсат, се тепаат демонстранти – жени врискаат (ВИДЕО)


По улиците низ центарот на Скопје во моментов се апсат, се бркаат, се тепаат демонстрантите, јавуваат медиумите. Глетките низ центарот на градот објавени во видеата на неколку портали се морничави.

Screenshot_131

Се апсат насилните кои палат контејнери и се потиснуваат и лица кои седат на улица Се  јавува дека 10 полицајци се повредени  а еден човек во цивил е потешко повреден и пренесен во болница.  Неколку лица се повредени и пренесени во Клиничкиот центар. Денешните протести беа насилни, со употреба на сила и од страна на полицијата и од дел од демонстрантите.Ситуацијата по 23 часот е смирена , народот е тргнат од пред владата потиснат накај Партизанска а демонстрантите палат контејнери  по улиците каде се повлекуваат.Протестите ги следеа и двајца набљудувачи од ОБСЕ, а во моменетов има апсења по улиците на насилните демонстранти.

Видео – Радио слободна Европа

Видео – Prizma BIRN

Видео – МКД.МК

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1