Нов момент во случајот Дениса Маркоска


Поминаа речиси два месеци по исчезнувањето на младата прилепчанка Дениса Маркоска од бродот на кој пловела, а случајот сеуште привлекува многу внимание. По ДНК тестот направен во Грција и барањето на нејзините најблиски за нов тест во Македонија се јави Обвинителството на Македонија.denisa brod 

Обвинителството стави крај на дилемата за отворање постапка во случајот со Дениса Марковска. Немаат надлежност за дела кои не се сторени на територијата на Македонија и за сторители кои сториле дело во странство и не биле затечени или екстрадирани во земјата.

Информирани се за постапката која ја води соседна Грција и обдукцијата извршена врз телото пронајдено во водите на Егејското море.

– Јавното обвинителство не располага со сознанија за причината на смртта, но доколку е утврдено дека смртта настапила како последица на сторено кривично дело, тогаш постапката за евентуално гонење на сторител за извршено кривично дело ќе треба да се спроведува во Република Грција, стои во соопштението до медиумите.

Обвинителството нема надлежност ниту за издавање наредба за ДНК анализа или за реобдукција. Тие посочуваат дека по предавањето на посмртните останки на семејството не постои пречка по нивно барање, надлежна институција да изврши ДНК анализа или реобдукција.

Според информациите од МНР најдоцна до утре осигурителната компанија треба да ги уплати во Грција за транспорт на телото, кое според очекувањата на семејството треба да пристигне во земјава во среда.

Тие денеска упатија писмено барање до државното раководство за овозможување на нова ДНК анализа, за како што велат да бидат сигурни дека навистина се работи за нивната ќерка.

Надлежните за вршење на анализите, посочуваат дека ќе постапат ако семејството до нив упати барање за нова анализа откако ќе добијат дозвола за отворање на ковчегот кој ќе пристигне од Грција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1