Нов терористички напад: Снимен моментот на експлозијата во Анкара – мртви на сите страни


Најмалку 27 лица загинаа вечерва, a 75 се повредени во силната експлозија која ја потресе Анкара, наведуваат турски медиуми.

После експлозијата се слушнале и пукотници. Сведоци велат дека чад од местото на експлозијата може да се види и на оддалеченост од 2,5 километри.

ankara-napad-640x360

Експлозијата одекна во близина на централниот Гевен парк во 18.35, а турскиот весник „Хуриет“ наведува дека во близина е и зградата на Министерството за образование. Весникот уште објавува дека одреден број возила се опожарени, а на местото на експлозијата, во близина на автобуска постојка, пристигнати се голем број амбулантни возила.

Приватната телевизија НТВ соопштува дека веројатно станува збор за автомобил-бомба, додека станицата ТРТ потврдува дека станува збор за автомобил-бомба, но дека тој се судрил со автобус.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1