Нова црковна давачка: Слика од венчавка во црква 1.500 денари, а пред црква 500 денари


Црквите во Повардарската епархија од пред неколку месеци наплатуваат за фотографирање. Сликањето и снимањето на пред црква се наплаќа 500 денари, а внатре во верските објекти 1.500 денари.

Одлуката која ја донел владиката Агатангел веќе се спроведува во Велес. Фото студија од овој крај ја потврдуваат информација за МКД. Тие дури наведуваат дека имеле неуспешна средба со владиката но не успеале да се договорат.

Фото студијата дури најавиле бојкот на црквите, но владиката им рекол дека ќе распише тендер за да одлучи кој ќе може да фотогафира, а кој не .

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1