Нови детали: убиената пејачка го познавала убиецот – можно и да се работи за жена


Според последните објавени информации брутално убиената пејачка Јелена Марјановиќ добила помеѓу 20 и 25 удари во главата така што черепот целосно и бил смачкан.

Полицијата во моментот го утврдувамотивот за убиствотот и го бара тапиот предемт со кој била убиена. Како што појасниле експертите толкав број на уадри укажува на голема омраза. Не се искчлучува можноста доколку биде потребно на сопругот Зоран Марјановиќ повторно да му биде одреден притвор.Jelena-Krsmanovic-620x350

Брутално убиената пејачка Јелена Марјановиќ го познавала убиецот, смета криминологот Божидар Спасиќ и истакнува дека убиецот имал некој кој му помогал да го изврши грозоморниот чин.

На овие простори е тешко да се случи убиство, освен ако не е нарачано или однапред подготвено, навел Спасиќ и додал дека патеката по која трчала Јелена е прегледна што укажува дека убиецот е доста способна личност.

Спасиќ смета и дека е чудно што пејачката се одвоила од семејството и нагласува дека треба да се истражи што се случило ноќта пред убиството во семејството, но какви контакти имала и дали на некого му најавила дека утре ќе трча.

Тој додал и дека убиецот може да биде и жена како и дека на патеката на која трчала убиецот не можел да дојде пешки и дека најверојатно имал некој кој му помагал.

Според мислењето на Спасиќ постојат две опции – некој да ја ликвидрал Јелена и ја фрлил во канал, па ги расфрал нејзините работи, а втората дека убиецот ја грабнал и влечел при што таа ги загубила патиката и мобилниот телефон.

Како што додал, важно е да се истражи мотивот на убиството. Според неговите зборови треба да се земат предвид семејните околности, но не исклучил ниту можност за таканаречено модерно убиство кое било поврзано со корисниците на социјалните мрежи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1