Ново за 2013: Косово воведе визи за 87 земји


Косово од денес 1 јануари 2013 воведе визи за граѓаните на 87 земји. Според властите оваа мерка е за да се зголеми безбедноста на нацијата и нејзиниот пат кон пристапувањето во ЕУ.

Kosovo-14073

Според нив со оваа мерка ќе се намалат можностите Косово да се користи како транзитна земја за шверцот со луѓе и нелегалната имиграција кон земјите на ЕУ

Министерството за надворешни работи не ја објави листата на 87 земји, но косовскиот весник „Коха Диторе“ објави листа која ја вклучува Русија, Кина, Авганистан, Ирак, Јемен, Либан, Либија и Сирија. Ниту една соседна земја не се најде на листата, а истата не ги вклучува ниту земјите што се дел од ЕУ и Шенген областа.

Бехрами вели дека составувањето на листата било засновано на безбедносни причини, а не на политичките односи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1