НОВОГОДИШНА НОЌ: 18 повредени во сообраќајки, 16 лица претепани


Од Ургентниот центар информираат дека новогодишната ноќ поминала релативно мирно.

Примени биле 56 пациенти, од кои 15 биле повредени во сообраќајни несреќи, 7 во физички напади и 2 лица паднале на снег.

brza pomos

Ова денес го информираше доктор Андреа Гавриловиќ од Ургентниот центар во Скопје.

Најголемиот дел од лицата биле пратени на домашно лекување, двајца од нив биле префрлени на Универзитетската клиника за трауматологија, а едно лице на торакална.

На Универзитетската клиника по хируршки болести во текот на ноќта биле примени 52 пациенти.

Девет од нив настрадале во тепачка, три во сообраќајни несреќи, три лица биле повредени со петарда и две лица биле примени со акутен абдомен.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1