Новото оружје на руската армија – Робот кој сам пука – Путин воодушевен (ВИДЕО)


Рускиот воен робот претставува ново технолошкло остварување во борбите, па затоа според замислата на творецот, мора да функционира како човек.

На демонстрацијата, која денес му беше прикажана на Владимир Путин, роботот пукал од пиштол и со пет куршуми ја погодил метата, а потоа направил круг на полигон.robot-rus

Роботот со специјални сензори е управуван од човек.

Демонстрацијата е прикажана во близина на Москва, на полигон на институтот за одбрана „Точмас“.

Централниот Институт за истражување прецизна механика „Точмас“, кој истовремено е и главно проектно ниво за создавање воена опрема во Русија е основан уште 1944. година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1