Облека која топлината ја претвора во електрична енергија


Со зголемување на трошоците за енергија и цената на паметните телефони, мониторите, телевизорите и компјутерите, научниците се во потрага по нови начини и изуми како да дојдат до нова енергија.

body-heat-powered-clothing1-530x351Сега постои чип кој што може да ја претвори топината во енергија – поконкретно топлината од нашето сопствено тело.

Кога чипот ќе се постави на кожата, на еден квадратен-инчен, термоелектричниот генератор може да постигне енергија од три волти.

Еден генератор е доволен за напојување на слушалки, батерија, па дури и за полнење на нашите мобилни. TEGwear чипот е следниот чекор меѓу веќе застарените фосилни горива.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1