Од 1 октомври и оваа земја забранува носење бурка


Во Австрија денеска стапи во сила закон со кој од 1 октомври во државата е забрането носење бурки на јавни места.

По одлуката на Франција во 2011 година да ја забрани бурката, слични одлуки донесоа и други држави во Европската унија. Казната за кршење на тој закон е 150 евра. Законот беше усвоен во мај, а претседателот на државата оваа недела го потпиша.

Други мерки вклучуваат спречување на дистрибуција на екстремистички материјал, додека од мигрантите ќе се бара да потпишат „договор за интеграција“. Договорот подразбира 12-месечна интеграциска програма во која се вклучени курсеви за усвојување вредности на германскит јазик. Неприсуство на курсот значи и намалена социјална помош.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1