Пластичниот ориз стигна и кај нас, еве како да го препознаете


Многу луѓе се навистина внимателни додека пазарат, па добро ги проверуваат состојките на налепниците од производите, но што да се каже за артикл кој е целосно лажен и кој воопшто не смее да се конзумира?. Да, зборуваме за пластичен ориз направен од компир и синтетичка смола.

Овој ориз е донесен од Кина, а ние ве предупредуваме да внимавате што купувате.

Ова се знаците по кои ќе го препознате:

Неприродна боја, изразито бела, поинаква од останатиот бел ориз.

Во видеото може да се види како се приготвува лажниот ориз:

Има чуден мирис, на некоја хемикалија.

За време на готвењето најчесто мириса на нешто запалено.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1