Од бегалец до градоначалник – 24 год босанка стана градоначалник во Америка


24-годишната Анеса Кајтажовиќ од Босна неодамна стана градоначалничка на Ватерло, откако го победи долгогодишниот градоначалник Џон Руф.

Анеса во САД се преселила во 1997 година, а осум години само се селела од еден камп за бегалци во друг. Таа дипломирала како стручно лице за јавна администрација.

Anesa 1_620x0

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1