Од денес нови цени на горивата


За Македонија и малопродажните цени во земјата важната е цената на северноморската нафта од типот „брент“ а таа се уште е поевтина од официјалната цена по која Регулаторната комисија за енергетика објави дека била набавена во периодот пред две недели.Според регулаторот просечната цена на нафтата била 40,7 долари за еден барел, што значи дека денешната цена е за над 6 долари по барел пониска.benzin benziska mk3
Во такви услови, доколку нема некои посериозни поместувања на цените на нафтата и курсот на денарот во однос на доларот може да се очекува ново поевтинување во наредната корекција на цените која треба да се случи утре. Може да се очекуваат нови корекции на цените, односно поефтинување на дизелот за околу 3 денари по литар, а еден до два денари помалку за бензинот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1