Од денес повторно дожд, власта бара сите да бидат на штрек


Според информациите од УХМР, за утре повторно се најавени врнежи од дожд со што се подига нивото на алармантност, посебно во југоисточните делови на земјата. Се очекува врнежите од дожд да бидат со помал интензитет и тоа до 15 литри на квадратен метар.dozd_1_7

„Од Координативното тело препорачуваат сите градоначалници да бидат подготвени за новиот бран врнежи и да ги превземат потребните мерки. Се апелира до сите градоначалници да ги стават на располагање сите ресурси и доколку им е потребна дополнителна помош да се обратат до Дирекцијата за заштита и спасување. На сите возачите им се препорачува внимателно возење и информирање за состојбата на патиштата“, порачува Координативното тело.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1