Од денеска Македонија – Косово со биометриски лични карти


Од денеска 17 април, државјаните на Македонија и Косово ќе можат границата да ја минуваат само со лични парти.blace-2-

Со ова стапува на сила договорот потпишан на 8-ми февруари од страна на македонскиот и тогашниот косовски министер за надворешни работи, Никола Поповски и Хашим Тачи. Утре ќе се одржи церемонија поради стапување на сила на Договорот помеѓу двете земји.

Од Министерството за внатрешни работи на Косово, велат дека церемонијата ќе се одржи во просторот помеѓу граничниот премин Генерал Јанковиќ и Блаце. Личните карти со кои ќе може да се поминува мора да бидат биометриски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1