Од понеделник ќе возиме поскап бензин во Македонија?


Американската лесна нафта за испорака во мај поевтини на берзата во Њујорк за 52 центи при денешното тргување и во моментов се продава по цена од 49,57 долари за барел. benzin benziska mk3

Северноморската нафта од типот Брент која се увезува и во Македонија на берзата во Лондон поевтини за 50 центи на 56,60 долари за барел, јави Франс Прес.
Иран е голем производител на нафта и укинувањето на санкциите ќе ја спушти цената на подолг рок.

Сепак, на краток рок цените на енергенсите во Македонија не се очекува да се намалат. Идниот понеделник, Регулаторната комисија за енергетика ќе направи нова корекција на цените. Доколку нема некои посериозни поместувања на светскиот пазар, не се очекуваат ни посериозни промени во Македонија. Можно е да возиме горива поскапи за еден денар по литар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1