Од септември нов министер за информатичко општество, Ивановски заминува во меѓународна компанија


Во септември владата ќе добие нов министер за инфорамтичко општество и  администрација. Досегашниот министер, Иво Ивановски, заминува на одговорна позиција во приватна меѓународна компанија, објави МРТ.

Во изјава за јавниот сервис, Ивановски вели дека и на новото работно место ќе има можност да работи во интерес на Македонија.ivo ivanovski i google glass1

Во 2006-та година кога Ивановски станува дел од тимот на Груевски, само 9 проценти од Македонските граѓани користеа интернет, денес на интернет е повеќе од 70 проценти од населението.

Ивановски вели дека кога става црта на својот биланс важни се и многу други реализирани проекти.

Од владата се надеваат оти Ивановски и со новиот ангажман ќе продолжи да го промовира имиџот на Македонија. Велат дека премиерот Груевски е во процес на консултации за избор на нов министер кој ќе се зафати со реализација на комплексната и амбициозна владина програма.

Ивановски е прв министер за информатичко општество, ресор формиран во 2008-та на кој неколку години подоцна беше додаден и ресорот администрација.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1