Од свештеник во геј: Ја соблеков мантијата и признав дека сум хомосексуалец


Хровје Вуков од  Шибеник на 14 годишна возраст одлучил да стане свештеник, а кога по службен пат бил префрлен во Сплит, светот почнал да му се руши. По патувањето во Израел почнал да си ја преиспитува својата сексуална орентација и сфатил дека живеел во лага.xdfxchgvhjnlk

– Тешко ми беше да признаам дека сум хомосексуалец и уште потешко да се одвојам од црквата, вели Хровје

Вуков вели дека откако неговите родители дознале за неговата сексуална орентација повеќе не контактираат

– родителите престанаа да разговараат со мене и за жал тоа не се промени до денеска. Најверојатно премногу шокови им приредив, би им било полесно да имаат син наркоман него хомосекуалец, открива поранешниот свештеник.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1