„Одисеја“ на Александар Поповски премиерно на БриониСо премиерата на претставата „Одисеја“ во режија на Александар Поповски вчера на Бриони се отвори годинашната сезона на театарот „Улисис“

Станува збор за копродукција меѓу овој театар и театарот „Гавела“ од Загреб, „Српско народно позориште“ од Нови Сад, „Словенско народно гледалишче“ од Марибор, белградскиот „Ателје 212“, „Стериино позорје“ од Нови Сад и „Театарот на навигаторот Цветко“ од Скопје. По премиерата на Бриони, најавено е претставата да се игра во сите овие земји.

– Ова е приказна за нас. Урнавме еден свет, како што ја урнаа Троја, се распадна поредокот што беше дефиниран и цврст. И на тоа застанавме: сега живееме во тие урнатини, а нов свет не успеавме да создадеме – вели Поповски, додавајќи дека е потребно да се редефинира значењето на домот во модерниот свет, кој стана виртуелен, дигитален и отворен.

Текстот е на македонскиот драматург Горан Стефановски, кој го напиша по нарачка токму од театарот „Улисис“, кој годинава слави десет години од формирањето. Во претставата играат актери од Скопје, Белград, Загреб и од Марибор, меѓу кои и Никола Ристановски, српскиот актерски ветеран Ѓуза Стоиљковиќ, како и Светозар Цветковиќ.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1