Oдложено судењето на Зоран Верушевски


Поради отсуство на двајцата адвокати денеска беше одложено судењето на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Зоран Верушевски, кој се терети за недозволено држење оружје и распрскувачки материјали, јавува Телма.

zoran verusevski2

Обвинението беше поднесено при крајот на март, откaко МВР при претресот на домот на Верушевски биле пронајдени два пиштола за кои што тој не поседувал дозвола. Следното рочиште судот го закажа на 4-ти јуни.

Покрај за поседување на оружје, Верушевски е првоосомничен во случајот Пуч заедно со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за шпионажа и насилство спрема претставници на највисоките државни органи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1