Окта остана без 9 дозволи за работа и доби 3 кривични


Според извештајот на Царината, Окта сериозно ги кршела царинските правила и прописи и остана без девет одобренија за поедноставена постапка, а доби и три кривични пријави. Една за царинска измама и две за криумчарење, јави Сител.

Окта увезувала стока забранета за увоз, а според Царината против компанијата за преработка на нафта и нафтени деривати од Скопје се водат и 561 прекршочна постапка. Окта увезувала и со одобренија со истечен рок од повеќе од 1 година.

Со оглед на одземените одобренија за увоз и извоз, веројатно компанијата ќе соочи со забрана за работа.

Според соопштението на царината одземени им се :

– Одобрение за овластен примач

– Одобрение за локално царинење при увоз

– Одобрение за овластен испраќач

– Одобрение за локално царинење при извоз.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1