Опасна игра на деца во Србија – кој подолго ќе држи петарда во устата


Нова потенцијално многу опасна игра се шири помеѓу децата во Србија. Се наптреваруваат кој подолго ќе додржи петарда во устата.

dete petardaДокторите потсетуваат дека од петарди настануваат тешки изгореници на кожата на лицето и рацете, страдаат прстите или цела шака, а може да се изгуби видот и слухот.

Запалените петарди треба да се фрлат барем осум метри далеку, вели продавач на притехнички материјали.

Иако полицијата е во постојан лов на недозволена употреба на пиротехнички средства, како и кај нас така и во Србија петардите ги има во изобилство. Се продаваат на семафори и на пазарите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1