Опозицијата се повлекува од работата на Собранието


139Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски изјави дека по денешните настани во и пред законодавниот дом, пратениците од опозицијата веќе нема да учествуваат во работа на Собранието на Република Македонија.

Тој ги повика неговите приврзаници на граѓанска непослушност, најавувајќи, како што наведе, дека на Македонија ќе и случи „општонародно востание“ и „5-ти октомври“ како во Србија.

Претходно, пратеникот Игор Ивановски кажа дека пратениците од опозицијата биле насилно избркани од Собранието и дека по денешните случувања во Македонија веќе веќе Парламент.

По обраќањето на Црвенковски, масата пред Собранието почна да се разотидува

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1