Оскарот го доби филм кој ќе се учи и во училиштата – 12 години ропство


Откако филмот Гравитација собра еден куп откази во категориите за технички ефекти, оскарот за најдобар филм замина во рацете на продуцентите на 12 години ропство .

Кејт Бланшет доби оскар за најдобра женска улога а Метју Меконахи за најдобра машка улога.

12-2-660x300Филмот „Дванаесет години ропство” (12 Years a Slave) е снимен според вистинска животна приказна за Соломон Нортап, од 1853 година за грабнувањето на слободен црнец во Вашингтон во 1841 година и негово продавање во ропство во коешто минал дванаесет години работејќи на плантажа во Луизијана. Неговиот лик во филмот го толкува актерот Чивител Еџиофор.

Одлуката филмот да влезе во „националниот циркулим” и да стане задолжителен за гледање во државните средни училишта во САД ја донесе Националното здружение на училишните одбори (National School Boards Association). Здружението заедно со водителот на ток-шоуа Монтел Вилијамсом се здружи со продукцијата „New Regency”, издавачката куќа „Penguin Books”, како и со авторите на филмот, за да може во училиштата да подели копии од филмот, истоимената автобиографија и водичот за учење на материјалот. Дистрибуцијата во повее од 13 илјади училиште ќе започне во септември 2014 година.

„Моќта на филмовите ќе биде употребена како силна образовна алатка”, вели Вилијамс во рамките на чијашто претходна слична иницијатива во американските државни училишта беше дистрибуиран филмот на Евдард Цвајк за американската граѓанска војна „Glory”.

„Дванаесет години ропство” на единствен начин го истакнува срамниот период од американската историја и на тој начин, смета Вилијамсон, кај учениците ќе предизвика желба да не се повторат злосторствата од минатото, додека од друга страна ќе ги вдахне да сонуваат за поодбра и светла иднина.

Режисерот Стив Мекквин истакна дека, откако првпат ја прочитал автобиографијата, негов сон станала идејата книгата да стане дел од училишната литература. Еден од продуцентите на овој филм е и Бред Пит

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1