Основачот на „Алибаба“, Џек Ма заминува во пензија


Основачот и извршен претседател на Алибаба групацијата, Џек Ма, еден од најбогатите во Кина, в понеделник заминува во пензија.

Тој поранешен наставник по англиски јазик има намера повеќе да се посвети на хуманитарни акции и образование, објави Њујорк тајмс.

Ма во изјава за весникот појасни дека ќе остане во УО на Алибаба и ќе продолжи со менторство со управувањето на е-троговијата.

Засега не е јасно дали компанијата ќе именува нов извршен директор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1