Oставки на шефот на безбедносната служба во Стејт департментот и неговиот заменик


stejt departmentШефот на службата за безбедност во американскиот Стејт департмент и еден од неговите заменици поднесоа оставка по претставувањето на извештајот за безбедноста во дипломатската мисија во Бенгази.


Ерик Бозуел, помошник-државен секретар за дипломатска безбедност и Шарлин Лам заменик-секретар задолжена за безбедноста на амбасадите поднесоа оставка под притиокот по објавувањето на извештајот.
Во извештајот се наведува дека имало системски грешки на одговорните за безбедноста на дипломатската мисија во Бенгази.

Миа

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1