Сензационално – Виновник за дебелината била бактерија


Кинеските истражувачи идентификувале бактерија која велат дека е виновник за дебелината.

Fat man holding a measurement tapeТим од универзитетот Џаотунг во Шангај открил дека глувци се дебелееле и ако не јаделе, ним им била вбризгана бактерија ов човечки организам, пренесува AFP.

Оваа бактерија со името enterokokus, била откриена во цревата на екстремно гојазните луѓе. Кинескиот тим во тек на 9 недели, едно гојазно лице го ставиле на ригорозна исхрана со житарици и традиционалната кинеска здрава храна со чија помош е намалено присуството на оваа бактерија. Пациентот за 9 недели ослабел 30 килограми.

Дури и еден од научниците, кој имал поголема тежина самиот се ставил на истата диета и контрола на бактеријата и тој ослабел 20 килограми.

Од 1980.година бројот на гојазни луѓе во светот е дуплирано. Според светската здравствена организација (SZO), во 2008.имало преку 500 милиони гојазни личности во светот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1